• 031-55570625
  • کاشان - خیابان بهشتی - کوچه صلواتی نهم

سوال های پرتکرار و مهم برای عمل لیزیک چشم

سوال های پرتکرار و مهم برای عمل لیزیک چشم

سوال های پرتکرار و مهم برای عمل لیزیک چشم

اگر حین جراحی لیزیک پلک بزنیم چه می شود؟

یکی از شایع ترین و پر تکرارترین سوالاتی که در مورد این پروسه مطرح می شود ، همین سوال است. در جواب آن باید گفت که جای هیچ نگرانی نیست ، چون در طول روند پزشک یک نگهدارنده را روی چشم قرار می دهد تا بیمار قادر به پلک زدن نباشد. علاوه بر این دستگاه لیزر تنها روی چشم ثابت عمل می کند ، بنابراین زمانی که شخص چشم خود را حرکت دهد ، لیزر به صورت خود به خود خاموش می شود. تنها زمانی که مردمک چشم به سرجای خود بازگردد دوباره این دستگاه شروع به کار نمی نماید.

آیا قبل از لیزیک ، آمادگی خاصی مورد نیاز است؟

پزشک قبل از اجرای فرایند جراحی ، چشم های بیمار خود را تحت معاینه قرار می دهد. در این معاینه ، انحنای قرنیه ، شکل چشم ها ، ضخامت قرنیه و اندازه و موقعیت مردمک ها مورد بررسی قرار می گیرد. انجام این اقدامات برای کسب اطمینان از شرایط مطلوب چشم برای قرار گرفتن تحت جراحی لیزیک ، الزامی می باشد. با توجه به اینکه خشکی چشم بعد از عمل جراحی ، محتمل می باشد ، پزشک ، سطح رطوبت چشم را نیز مورد بررسی قرار داده و توصیه های لازم را برای پیشگیری از بروز این عارضه جانبی ، در اختیار بیمار خود قرار می دهد. به طور کلی ، اقدامات قبل از عمل لیزیک ، با هدف بررسی برخورداری بیمار از شرایط لازم برای قرار گرفتن تحت عمل جراحی ، انجام می پذیرد.

عمل چشم لیزیک تا چه اندازه موفقیت آمیز است؟

عمل چشم لیزیک با ارزیابی های انجام شده بر روی بیمارانی که تحت این درمان قرار گرفته اند ، در مجموعه عمل های جراحی موفقیت آمیز قرار دارد. سپردن فرایند درمان به دست یک متخصص جراح با تجربه ، نقش به سزایی را در درصد موفقیت حاصل از درمان ایفا می نماید.

آیا لیزیک یک فرایند درمان بی خطر است؟

پیشرفت تکنولوژی و نوآوری های رخ داده در حوزه های مختلف پزشکی از جمله چشم پزشکی ، فرایند درمان لیزیک را به یک پروسیجر بی خطر تبدیل کرده است. البته عوارض ناشی از درمان ، بخش اجتناب ناپذیر فرایند محسوب شده و ممکن است مشکلاتی از قبیل عفونت بعد از درمان اتفاق بیافتد. برخی افراد نیز طی فرایند طبیعی بالا رفتن سن ، دچار پیر چشمی می شوند و به استفاده از عینک نیاز پیدا خواهند کرد.

لیزیک و کسب یک نتیجه دائمی

عمل لیزیک و نتیجه درمان به دست آمده از آن ، بعنوان یک نتیجه دائمی تلقی می شود. در برخی موارد ، با گذشت زمان ، بیمار دچار تاری در دید خود می شود و گاهی نیز نزدیک بینی ، دوربینی یا آستیگماتیسمی که فرد قبل از جراحی ، در ناحیه چشم خود دچار آن بود ، عود یا بازگشت پیدا می کند.

درد بعد از عمل لیزیک چشم

یکی از مواردی که شاید بعد از عمل تحملش برای بیماران سخت باشد ، درد ناشی شده از انجام پروسه است. البته پزشک همواره نکات مراقبتی را جهت تسکین دادن به درد و ناراحتی بیان می کند. درد بعد از عمل لیزیک چشم نیز در دو نوع درد پایه و درد شدید ممکن است نمود یافته و شما را درگیر کند.

درد حاد و شدید بعد از این عمل خیلی به ندرت نمود پیدا می کند. اما در طرف دیگر پیدایش درد و ناراحتی پایه ، در سطح خفیف و قابل کنترل ، قابل انتظار است. درد و ناراحتی حتی می تواند به صورت سوزش یا خارش چشم هم باشد. در اصل ، درد بعد از عمل برای اکثر بیماران ، حسی مشابه با زمانی که یک شئ خارجی وارد چشم می شود را دارد.

برای کنترل و تسکین این نوع درد بعد از عمل لیزیک چشم ، جراح می تواند داروی مسکن تجویز کند و از بیمار بخواهد که طبق دستور مصرف نماید. برای اینکه سوزش و خارش هم کنترل شده و موجب درد نشوند ، قطره تجویز می کند.

هر چند گفتیم درد حاد و شدید خیلی کم رخ می دهد اما احتمال آن صفر نیست پس بایستی راجع به آن هم اطلاعاتی داشته باشید. اگر شما چنین دردی را تجربه کردید لازم است در اسرع وقت به پزشک معالجه کنید تا ایشان علت درد را شناسایی کند. اکثر اوقات علت درد شدید جا به جا شدن فلپ و دیگر مشکلات مربوط به آن می باشد که برای رفع درد و ناراحتی باید ابتدا از معضلات برطرف گردند.

یکی از رایج ترین علت ها که مشکلات ناشی از فلپ را بوجود آورده و در نتیجه درد بعد از عمل لیزری چشم از نوع شدید را منجر می شود ، عدم رعایت دقیق مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم می باشد. به طور مثال به شما گفته می شود تا بهبودی کامل از لمس و مالش چشم هایتان خودداری کنید؛ در صورت عدم رعایت این مورد ، فلپ قرنیه چشم از محل خود جا به جا می شود.

پس لازم است دوباره اهمیت رعایت مواردی که در بخش دوره نقاهت عمل لیزیک چشم به آن ها اشاره کردیم ، را گوشزد کنیم؛ چرا که عدم رعایت هر یک ممکن است بروز مشکلی را به همراه داشته باشد.

عمل صفر کردن نمره چشم

کسانی که متقاضی عمل لیزیک هستند ، این سوال برایشان پیش می آید که آیا از این پروسه می توان به عنوان عمل صفر کردن نمره چشم یاد کرد ؟ راجع به نتیجه این عمل لیزری چشم و ماندگاری آن اطلاعات مختلفی ارائه شده است. همچنین کسب نتیجه مطلوب از این پروسه به عواملی نیز بستگی دارند مثل نمره چشم قبل از لیزر ، بیماری های زمینه ای و مواردی دیگر.

درمورد نتیجه ، ماندگاری و برگشت پذیر بودن یا بودن نتیجه باید گفت که تغییرات ایجاد شده در طول پروسه ، نتیجه دائمی را به همراه دارند و عموماً افراد در طول زندگی به یکبار عمل لیزیک احتیاج پیدا می کنند ؛ مگر آن که به بیماری خاصی دچار شوند. ولی آیا این روند می تواند عمل صفر کردن نمره چشم باشد ؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که هر چند لیزر کردن چشم ها استفاده از عینک و لنزهای طبی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد اما نمی توان گفت به طور قطع بیمار را از آن ها بی نیاز می کند. چرا که هر فرد با توجه به سن و سایر عوامل ، نتیجه متفاوتی از لیزیک بدست می آورد. بدین نحو باید نتیجه گیری کرد که لیزر کردن چشم لزوماً عمل صفر کردن نمره چشم در نظر گرفته نمی شود.

عمل لیزیک چشم بیهوشی دارد ؟

مورد بعدی که می خواهیم به آن بپردازیم ، مسئله بیهوشی است ؛ اینکه آیا عمل لیزیک چشم بیهوشی دارد یا خیر ؟ لیزر کردن چشم ها یک پروسه سرپایی است که تحت بی حسی موضعی به انجام می رسد و بیهوشی عمومی برای بیمار اعمال نمی گردد. چرا که طول درمان این پروسه چند دقیقه بیشتر نمی باشد. بنابراین عمل لیزر چشم بدون بیهوشی عمومی انجام شده و به همین سبب در دوره نقاهت لیزیک چشم هم شاهد بروز عوارض و واکنش بدن نسبت به این دارو نخواهیم بود.

دوره نقاهت عمل لیزیک چشم

  • در حالیکه بسیاری از افراد پس از انجام این عمل فوراً متوجه بهتر شدن بینایی شان می شوند ، اما چشم ها برای اینکه به طور کامل بهبود پیدا کنند به یک بازه زمانی نسبتاً طولانی احتیاج دارند. می توانیم بگوییم دوره نقاهت لیزیک چشم حدود ۳ تا ۶ ماه طول می کشد.
  • برای اینکه مطمئن گردید این دوره به طور مطلوبی پیش می رود و از بروز عوارض پس از عمل مثل عفونت جلوگیری می کند ، بایستی دستورات مراقبتی جراح چشم تان را که تحت عنوان مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم به شما ارائه می شوند ، مو به مو اجرا کنید.
  • دوره زمانی استراحت چشم برای فعالیت های مختلف ، بعد از عمل جراحی چشم لیزیک ، بر حسب نوع فعالیت ، متفاوت است. برای مثال ، باید به مدت حداقل ۴ روز ، از نگاه کردن به گوشی ، لپ تاپ یا وسایلی از این دست ، خودداری کنید تا چشم شما فرصت استراحت پیدا کرده و تحت فشار قرار نگیرد.
  • آرایش چشم باید تا یک هفته مورد اجتناب واقع شود. استفاده از مژه های مصنوعی نیز به علت احتمال آلوده بودن آنها و ایجاد عفونت در چشم ، ممنوع می باشد.
  • ورزش کردن چند روز بعد از عمل جراحی لیزیک چشم مجاز می باشد. علت امتناع از ورزش کردن در یک دوره چند روزه ، احتمال عرق کردن و مالش دادن چشم و وارد آمدن آسیب به چشم تازه درمان شده می باشد.
  • فعالیت هایی از قبیل رفتن به استخر ، سونا ، جکوزی و حمام آب گرم نیز باید تا چند هفته مورد اجتناب قرار گیرد.

لیزیک بر روی یک چشم یا هر دو چشم؟

این عمل معمولاً در طول یک جلسه ، بر روی هر دو چشم انجام می شود. این جراحی ، یک فرایند کوتاه بوده و نیازی به اجرای جراحی در دو جلسه مجزا ، نمی باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه های ما


https://psck.ir/wp-content/uploads/2020/10/0_.png
دکتر حسین بوجاری

دکتر حسین بوجاری

متخصص چشم پزشکی ...

دکتر امیر سلمانی

دکتر امیر سلمانی

متخصص گوش ، حلق و ...

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی چیست؟ عمل جراحی زیبایی بینی به انگلیسی nose surgery، باعث تغییر در فرم و ظاهر بینی می‌شود. تأثیر عمل بینی بر زیبایی بسیار زیاد بوده و به ...

ارتباط با ما


https://psck.ir/wp-content/uploads/2020/10/0_.png

شماره تماس

9161234567(98+)

آدرس

اهواز: کیان اباد ,خیابان28شرقی,پلاک12

پست الکترونیک

info@themento.com